מהו העונש על שימוש בסמים בצבא?

אחת העבירות החמורות בצה"ל היא עבירה של שימוש בסמים. חיילים המשרתים בצה"ל אמורים להיות מפוקחים כל הזמן, ושימוש בסמים משני תודעה – החל מהקלים ביותר עד הקשים ביותר – מהווה עבירה חמורה אשר גוררת עונשים קבועים בחוק. 

מדובר למעשה בעבירה פלילית שתגרור עונשים חמורים, והיא תחול במקרים או מצבים בהם חייל ייתפס מחזיק כלים לעישון סמים עד לאחזקת סמים בפועל או סחר בסמים ושימוש בסמים. כלים כמו באנג ו'מקססה', ניירות גלגול וכולי – כולם נחשבים מפלילים. 

סמים כמו קנאביס, קוקאין, אקסטזי ושאר סמים משני תודעה שימצאו בחפציו או בגופו של חייל או חיילת – גם הם יהיו ראייה וישמשו עילה וראיה שתוביל לחקירה והעלאת החייל למשפט.

חקירה בגין שימוש בסמים בצבא

מי שימצא משתמש בסמים בצבא או סוחר בסמים וכולי יילקח למעצר ולחקירה במצ"ח. מצ"ח היא משטרה צבאית חוקרת וגוף של צה"ל שנועד לחקור את החייל או החייל ולהחליט האם להגיש כתב אישום נגד הנחקרים והאם להעמיד אותם לדין. 

חשוב לדעת שכבר בשלב זה כדאי לשכור עורך דין צבאי שיגיע לחקירה ויגן על החייל או החיילת, או לפחות ייעץ להם לפני החקירה או במהלכה. ייעוץ כזה יכול להפחית משמעותית את הסיכוי להעמדה לדין. אם חייל הועמד לדין על עבירות סמים – כדאי לשכור שירות של עורך דין לענייני צבא

מהם העונשים האמורים בשימוש בסמים בצבא?

חשוב לדעת כי בית הדין הצבאי מחמיר מאד בנוגע לשימוש בסמים בזמן שירות צבאי, ורבים מהחיילים שנשפטים נשלחים, לאחר פתיחת תיק פלילי, לתקופות מאסר ממושכות. בשל כך, ליווי וייעוץ בזמנים כאלה חשוב מאד! ויש לשכור שירות של עו"ד צבאי מומלץ ומנוסה להגנה וליווי כבר מרגע הזימון לחקירה.