דברים שכדאי לבדוק לפני קניית דירה בבית משותף

דברים שכדאי לבדוק לפני קניית דירה בבית משותף

קבלת החלטות בבית משותף היא דבר לא פשוט, צריך לבדוק לפני כן דברים רבים. אם תרצו לשפץ את הדירה, גם אם השיפוץ לא הכרחי ואלה הם שיפורים, צריך להשתתף בהוצאות אלו. אם רוב הדיירים הסכימו לשיפוץ זה, כל הדיירים חייבים לשלם לפי חוק המקרקעין.

תשלום דמי וועד

במקרים בהם ישנם דיירים בבניין שמסרבים לשלם את דמי וועד הבית ניתן לתבוע אותם. ישנו מוסד שיפוטי המפקח על המקרקעין, ומוסמך לדון בתביעות נגד שכנים שלא משלמים תשלום זה. לפי חוק המקרקעין, כל בעל דירה, מחובתו לשלם את דמי וועד הבית. אם בעל הדירה שמסרב לשלם דמי הוועד הוא השוכר, צריך להעביר זאת לבעל הדירה והוא זה שמחויב לשלם את תשלום זה.

חברת ניהול או ניהול עצמאי

עוד דבר שכדאי לבדוק לפני קניית דירה בבית משותף, היא האם לשכור שירותים של חברת ניהול או לנהל את ועד הבית בעצמכם. בגלל שישנם קשיים רבים בניהול ותחזוקת בניינים שגורמים לסכסוכים ולמצבים לא נעימים, ישנם שירותים אלו. חברות הניהול והאחזקה שונות אחת מהשנייה. חברות אחזקה עוסקות בתחזוקה השוטפת של הבניין וועד הבית משלם עליהם. חברות ניהול ואחזקה שעוסקים בכל הקשור לתחומי הבית, תחזוקה ותשלומים שונים. צריך שיהיה רוב דיירים בבניין כדי לקבוע שחברת ניהול תהיה אחראית על הבניין.

חוקי חניה

כאשר חניה היא לא פרטית וצמודה בטאבו לדירה, אי אפשר לעשות עמה עסקאות. במקרים בהם ישנה חניה פרטית בבניין משותף אכן ניתן. החוק אוסר למכור דירה בלי החניה ולא ניתן למכור את החניה בלי הדירה. לפי חוק המקרקעין, אפשר להשכיר בלבד, חניה בבית משותף בנפרד מהדירה, לטווח רחוק. כן ישנה אפשרות למכור חניה לבעל דירה אחרת בבניין.

מעלית בבית משותף

ישנו חוק שאומר שכדי להתקין מעלית בבית משותף, צריך הסכמה של שני שליש מהשכנים שיש להם דירה. אך רק בעלי הדירות שמעוניינים בהתקנת המעלית הם האחראים הבלעדיים בעלות התקנת המעלית. בתחום העלויות התחזוקה של המעלית, לפי החוק, כולם צריכים להשתתף בעלויות התחזוקה.

למידע נוסף, מוזמנים להתייעץ עם עורך דין עוז כהן –  עורך דין מקרקעין עם ניסיון וותק רב בתחום.