אחוזי נכות

כיצד מחושבים אחוזי נכות?

אחוזי נכות

אחד המונחים הכי חשובים בכל מה שקשור לתאונות עבודה ובכלל, הם אחוזי נכות. כיצד הם נקבעים ואיך הם משפיעים עלינו? תוכלו לקרוא כאן.

תאונות ופגיעות

אנשים שנפגעים בתאונות עבודה, תאונות דרכים, פעילות צבאית או במקרים אחרים, נאלצים להתמודד הרבה פעמים עם נכויות ברמות שונות. על מנת שהמדינה תוכל לדעת כיצד הנכות משפיעה על היכולת שלהם להתפרנס באופן עצמאי וכן האם הם יכולים לטפל בעצמם, הרי שהיא הסמיכה את המוסד לביטוח לאומי לקבוע אחוזי נכות. ברוך עטאלי, מומחה בתחום, מבהיר כי כל אדם שעבר תאונה או נפגע באופן מסוים ורשום בביטוח לאומי (כל מי שנחשב לתושב ישראל), יכול לפנות אל וועדה מיוחדת וזו תקבע את אחוזי הנכות שלו. האחוזים נקבעים על פי מבחנים רפואיים שונים, בהתאם ליכולות שלו, בהתאם למסמכים שהוא מציג ועוד.

אחוזי הנכות שייקבעו לו, ישפיעו בדרכים שונות על חייו. למשל, איזו קצבה הוא יקבל מביטוח לאומי, האם הוא זכאי לקבל טיפולים ועזרה בגיוס כוח עזר שיעזור לו בבית, כמו כן, זה ישפיע על היכולת שלו להתפרנס. שכן אם יש לו אחוזי נכות בגובה מסוים, סביר להניח שהוא לא יוכל לעבוד ויהיה זכאי לקבל פיצויים (מודדים את זה, בין היתר, על פי היכולת של העובד להתפרנס מהמקצוע שלו).

כיצד קובעים את אחוזי הנכות בפועל?

כאמור, יש רשימה של מבחנים אשר על פי קובעים אחוז נכות כזה או אחר. באופן טבעי ככל שהנזק הוא רב יותר ומשפיע יותר, הרי שאחוזי הנכות יהיו גבוהים יותר. צריך לומר, שייתכן ושני אנשים עם נכות דומה ייקבעו אחוזי נכות שונים, אם מתברר שהיכולות שלהם להתמודד עם הנכות היא אחרת או אם זה לא מדויק אחד לאחד.

במידה ויש שני ליקויים רפואיים שונים או יותר, הרי שהבדיקה תתבצע לכל לקות בנפרד, אך אחוז הנכות ייקבע על פי נתון משוקלל ולא על פי חיבור של שניהם.

לפני סיום נדגיש, יש ליקויים מסוימים שלא מתייחסים אליהם בהכרח כאשר קובעים אחוז נכות, אלא לוקחים אותם כחלק בלתי נפרד מהפציעה או הלקות.

לסיכום, אם עברתם תאונה או כל דבר אחר, מוטב לפנות לביטוח לאומי כדי לבחון האם יש לכם אחוזי נכות על מנת שתוכלו לקבל את הקצבה שמגיעה לכם.