פינוי דייר

בב – עשה ואל תעשה

לא מעט אנשים שמשכירים דירות לשוכרים, מוצאים את עצמם מתמודדים עם סיטואציות לא פשוטות, כאלה שמעלות אצלם את המחשבה על פינוי הדייר מהנכס. על מנת לעשות את זה בצורה חוקית, יש לדעת מה מותר ומה אסור לעשות.

הדייר הוא הרבה יותר מלקוח רגיל

על פניו, בעלי נכסים יכולים לטעון במקרים רבים, מדובר בנכס שלהם וזכותם המלאה לפנות דייר שאיננו עומד בדרישות ובתנאים שלהם. זה נכון, אך יש פה עניין הרבה יותר משמעותי. ראשית, בין המשכיר לשוכר יש חוזה, כל עוד הדייר מבצע את מה שכתוב בחוזה כלשונו, לא ניתן לפנות אותו, גם אם הוא מבצע משהו שחורג מהתנאים של המשכיר, אך לא מצויין בחוזה. שנית, דייר הוא איננו לקוח סטנדרטי, בעיקר בגלל ההיבט החברתי, שאם נפנה אותו מהנכס, אנחנו עלולים להפוך אותו לחסר בית.

המחוקק קבע כללים ברורים, כיצד אפשר לפעול נגד דיירים שאינם עומדים בתנאי החוזה או גורמים נזק למשכיר ולנכס שברשותו. בהמשך המאמר נציג קווים ברורים מה מותר ומה אסור, כך תבצעו הליך פינוי שוכר בצורה חוקית, על מנת שבית המשפט יקבל את זה ולא יהיה ניתן לפעול נגדכם.

לפני שאנחנו נסביר מה מותר ומה אסור, חשוב להדגיש כאן, על מנת לבצע את התהליך בצורה מבוקרת, יש לשכור את שירותיו של עורך דין שמתמחה בנושא, הוא יכול לעזור לכם, ללוות אותם וכמובן לייצג אתכם מול השוכר וכן בבית המשפט.

איך מבצעים את ההליך בצורה נכונה?

בעיקרון בתור משכירים הרי שעליכם לפנות אל השוכר על מנת לקיים את החוזה כנדרש, במידה והוא לא נענה לפניות שלכם, הרי שיש לפנות אל בית המשפט, להגיש נגדו תביעה. ניתן לבחור בין הליך מזורז שכולל אך ורק פינוי של הדייר מהנכס או לבחור בהליך יותר מורכב, שכולל גם הסדרת חובות, פיצוי על נזקים בדירה ועוד.

בכל מקרה, חשוב לדעת, אסור לפנות את הדייר בכוח, אסור למשכיר להיכנס לדירה ולהחליף את המנעולים ובטח שלא לסלק את הרכוש של השוכר מהדירה.