פיצויים מגרמניה ליוצאי רומניה

דברים שצריך להכיר לגבי פיצויים מגרמניה ליוצאי רומניה

בהתאם לחוק השילומים, ניצולי שואה העומדים בתנאים מסוימים זכאים לקבל פיצוי כספי חד פעמי בסכום כלשהו וכן גמלה חודשית ממשלת גרמניה. על אף שלא מעט מניצולי שואה לא היו מעוניינים לקבל את הכסף בתחילה שכן, הם חשו בוז כלפי הגרמנים שחושבים שכסף יכול לפצות אותם על מה שעברו ומה שלימדו, הרי שרבים מהם במהלך השנים התרצו והבינו כי מדובר בכסף שיכול לסייע להם. במהלך השנים הורחב חוק השילומים ובהתאם אליו, יוצרי רומניה המתגוררים בישראל או יהודים שמהווים אזרחי רומניה וסבלו רדיפות על רקע לאום בתקופה שבין 6 בספטמבר 1940 לבין 6 במרץ 1945, עשויים להיות זכאים לקבלת קצבה ממשלת רומניה בהתאם לחוק 189 שנחקק בשנת 2000.

מה חשוב לדעת על פיצויים מגרמניה ליוצאי רומניה?

עד נובמבר 2016 רק ניצולי שואה בעלי אזרחות רומנית היו זכאים לקצבה. אולם, החל מהתאריך המדובר גם אזרחים שבעבר התגוררו ברומניה והיו מוגדרים כאזרחי רומניה יכולים להיות זכאים לקצבה זו. יש לא מעט אנשים שזכאים לקבל גם תגמול ממשרד האוצר בהתאם לחוק רדיפות הנאצים או קצבה מהקרן לניצולי שואה של ועדת התביעות או מענק חד פעמי ליהודים שחיו תחת מגבלות החופש ברומניה יחד עם הקצבה הרלוונטית ליוצאי רומניה בהתאם לחוק החדש. לכן, חשוב לברר את הזכאות לפיצויים מגרמניה ליוצאי רומניה המדוברים בהתאם לתנאים על פי החוק החדש.

כיצד ממשים את הזכות?

בכדי לקבל את הקצבה הרלוונטית עבור יוצאי גרמניה, יש צורך להגיש תביעה בכתב למוסד לביטוח לאומי ברומניה ולתאר במכתב המדובר את רדיפות הנאצים שהאדם המבקש את הקצבה סבל מהם בעצם היותו יוצא רומניה. מכיוון שאין טופס תביעה רשמי להליך יש להגיש את התביעה באמצעות מכתב רשמי. כמו כן, למכתב זה יש לצרף מסמכים המעידים על הפרטים האישיים של מגיש הבקשה וכן הצהרה בנוכחות עדים בפני נוטריון כי האדם היה קשור לרדיפות הנאצים. מכיוון שמדובר בהליך שעלול להיות מורכב מבחינה טכנית וביוקרתית, כדאי מאוד לפנות לגוף שבכוחו לסייע לאדם שמגיע לו הפיצויים המדוברים לקבל אותם באופן המהיר, הקל והנוח ביותר.

קראו עוד על: איך מגישים תביעת פיצויים מגרמניה