רישיון נוטריון

מהם התנאים לקבלת רישיון נוטריון?

לא מעט עורכי דין בישראל מבקשים להיות גם נוטריונים. הם עושים זאת בעיקר, מן הסתם, מסיבות כלכליות על מנת ליהנות מאפשרות פרנסה נוספת, אך גם מסיבות אחרות, שכן הם רוצים להקל על עצמם בתהליך העבודה, במצבים מסוימים.

מה נדרש בשביל להיות נוטריון?

לפני שנציג את התנאים לקבלת רישיון של נוטריון בישראל, חשוב לומר מה בדיוק עושה נוטריון. למעשה, מדובר בבעל מקצוע אשר יכול לחתום על מסמכים מסוגים שונים, בפרט על תרגום מסמכים של נוטריון אשר מוגשים בחו"ל או בארץ כמסמכים רשמיים בבית המשפט או במוסדות שונים. החתימה מלמדת, שמדובר במסך מקובל שניתן להתייחס אליו כמסמך משפטי לכל דבר.

בכל מדינה יש דרישות שונות עבור תפקיד נוטריון. כאשר יש מדינות אשר אינן מחייבות בהכרח להיות עורכי דין, ועל כן יש לברר זאת מבעוד מועד. לעומת זאת, בישראל הדרישה הזאת קיימת, לצד דרישות נוספות:

  • אזרח או תושב ישראל למשך תקופה מסוימת
  • עורך דין וחבר לשכת עורכי דין
  • ללא עבר פלילי
  • יש לעבור מבחנים של נוטריון ולקבל אישור של שר המשפטים
  • יש להציג את החתימה האישית במשרד המשפטים

במידה ועומדים בכל התנאים הנ"ל, אז אפשר לקבל רישיון להיות נוטריון ולפעול כאיש מקצוע לכל דבר. בין אם זה באופן פרטי כעצמאי ובין אם זה כשכיר במשרד עורכי דין או בכל מקום אחר.

יש חשיבות לנושא של נוטריונים בהיבטים שונים. למשל, אם אנחנו רוצים להציג מסמכים בפני רשויות זרות, באופן פרטי או באופן עסקי, בין אם אנחנו רוצים להציג מסמכים מתורגמים בפני בית משפט או גורמים אחרים, כמו כן, אם אנחנו רוצים לייצג לקוחות בישראל אל מול גורמים מקומיים או זרים.

לא פעם, עורכי דין שאינם נוטריונים מעסיקים במשרדם נוטריון או שעובדים בשיתוף פעולה עם נוטריון חיצוני על מנת שיוכלו לספק ללקוחות שלהם שירות בתחום זה. עם זאת, עדיף כמובן לעבור את המבחנים השונים, לעמוד בדרישות ולקבל תעודת נוטריון על מנת שיהיה ניתן לייצג באופן עצמאי את הלקוחות הן כעורכי דין והן כנוטריונים מן השורה.