עריק נפקד

עריק נפקד? חשוב שתדעו לאן פניכם מועדות

חיילים נעדרים מהצבא מסיבות מגוונות. חלקם צריכים לעזור בכלכלת הבית ולא הצליחו להשיג אישור לעבודה מהיחידה, חלקם מנסים להתחמק מעונש ולפעמים מדובר בריב עם החיילים או מפקד היחידה. לא משנה מה היא הסיבה בגללה יצאת לעריקות או נפקדות, חשוב שתדע לאן פניך מועדות.

נפקדות

נפקדות היא ההגדרה של היעדרות מהבסיס לזמן שלא יעלה על 21 יום. במקרה זה החייל יישפט משפט פנים יחידתי אלא אם כן יסרב החייל להישפט בפני מפקד היחידה ובמקרה זה יישפט בבית דין צבאי על הנפקדות. העונש המקובל על ימי נפקדות הוא ימי מחבוש (כלא צבאי) כאשר מספר הימים משתנה, במקרים מסוימים העונש יהיה אך ורק ריתוק לבסיס (איסור על יציאה מהבסיס אל הבית בזמנים המקובלים לפרק זמן מסוים) ובמקרים אחרים יכול החייל לקבל רק אזהרה.

עריקות

חייל יחשב לעריק כאשר יעדר מהבסיס הצבאי לכל פרק זמן שעולה על 21 יום. בשלב זה תתחיל המשטרה הצבאית לחפש אחר החייל והוא צפוי לקבל ביקורים מלכודי העריקים בביתו. כאשר העריקות מתמשכת יופיע שם החיים תחת תעודת הזהות שלו במערכת המשטרתית "כמבוקש" למשטרה הצבאית. במקרה כזה במידה והחייל ייעצר לבדיקה שגרתית על ידי שוטר תנועה לדוגמא, יכול השוטר לעקב את העריק עד שתגיע משטרה צבאית למקום לצורך הסגרתו. בין אם העריק יחליט להסגיר את עצמו או שייתפס על ידי המשטרה הצבאית יובא העריק לעמוד לדין ביפני בית דין צבאי. העונשים על עריקות הם לרוב ימי מחבוש רבים, עונש מקובל הוא יום בכלא הצבאי על כל יום עריקות, לעיתים מדובר בזמן ארוך יותר ולפעמים בקצת פחות. יש חיילים שבוחרים לצאת למספר עריקויות במהלך שירותם הצבאי על מנת להשתחרר מהצבא על ידי קבלת בתור בגלל התנהגות רעה וחמורה.

עריק או נפקד בגלל הסתבכות עם מערכות החוק הצבאיות?

לעיתים חיילים נפקדים או עורקים מהצבא מפני הסתבכות עם החוק הצבאי (במקרה כזה כדאי לבקר באתר https://www.karduner.co.il), למשל חייל שנשחד בשימוש בסמים ואינו רוצה להגיע אל החקירה במצ"ח. במקרה כזה כאשר החייל יסגיר את עצמו או יוסגר, לפני מעמדו לדין יתנהלו כנגדו חקירות בנוגע לחשדות כלפיו.

קידום עורכי דין – בגוגל או בפייסבוק?