איחוד משפחות

איחוד משפחות – מה זה ומה ההשפעה על הנושא בישראל?

ברוב מדינות העולם, כאשר מדברים על איחוד משפחות הכוונה היא מאוד ברורה. מצב בו אדם רוצה להתאחד עם משפחתו שחיה במדינה אחרת. זה יכול לנבוע מסיבות של עבודה, פליטות או מסיבות אחרות. הרבה פעמים, מדובר על סוג הגירה שמקובלת על העולם המערבי, אלא אם יש סיבות מיוחדות למנוע זאת. הרעיון הוא, אם אדם נאלץ להיפרד ממשפחתו, יש לתת לו את האפשרות להתאחד איתה מחדש. 

בישראל, כל הנושא של איחוד משפחות הוא מעט שונה. מדובר על עניין שנובע מנסיבות היסטוריות של המצב הקיים בישראל מ48 ולאחר מכן מ-67 הוא נובע מסיבות ביטחוניות או כאלה שמוצגות בצורה כזו. 

העניין של איחוד משפחות בישראל מתייחס לכך שיש משפחות ערביות מחולקות, בין שטח מדינת ישראל לבין שטחי הרשות הפלשתינית. אז עולה שאלה, האם ניתן לאפשר למשפחות להתאחד והיכן. חשוב להבהיר, אין כאן כוונה לאחד בין משפחות שנמצאות במדינות אויב למשפחות בישראל, אלא רק בין משפחות שנמצאות בשטחי ישראל וכאלו הנמצאות בשטחי הרשות. 

באילו מצבים זה קיים ומה החוק אומר?

בעיקרון, המצבים הקלאסיים הם שגבר מישראל או מהרשות מתחתן עם אישה מהרשות או מישראל (כל אחד מהם מגיע ממקום אחר). במקרים אלו, צריך להחליט איפה הם יתגוררו. אם הם בוחרים להתגורר בשטחים אין שום בעיה, אך לא בטוח שתתאפשר לשניהם לחזור ולהתגורר בשטחי ישראל. 

אם הם בוחרים להתגורר בישראל, יש כאן דילמה האם לתת למי שמגיע מהשטחים אפשרות ליהנות מזכויות אזרחות שהצד השני מקבל בהיותו תושב מדינת ישראל. מעת לעת המדינה מאפשרת איחוד, תלוי בכמות, תלוי בסיטואציה הפוליטית, תלוי בסוג המשפחות ובתנאים. בעיקרון המטרה של המדינה היא לא בהכרח לאפשר זאת ומומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני אשרות.