מחיקת חובות

מחיקת חובות בהליך פשיטת רגל – מה חשוב לדעת בנושא?

הליך פשיטת רגל הוא השם הישן להליך שנקרא כיום בשם חדלות פרעון. הליך כזה יוצא לדרך בשלב בו אדם או חברה חייב סכומי כסף לנושים, ואין לו יכולת לעמוד בהחזרים. במצב כזה הוא חייב עזרה משפטית שחותרת לסייע לו לצאת לדרך חדשה. זו נועדה לאפשר לו להשתקם ולבנות לעצמו עתיד כלכלי טוב יותר חרף החובות שהוא צבר. חשוב להבין כי הליך פשיטת רגל נועד לסייע הן לנושים שרוצים לקבל את הכסף שלהם והן לחייב שמקווה לפתור את הסיטואציה המורכבת בה הוא מצוי ולבנות את עתידו.

מחיקת חובות, האם זה אכן אפשרי?

אם אדם חייב סכומי כסף גבוהים הוא חייב להיות מודע לכך שלא מוחקים סתם כך חובות. אין מציאות בה אדם יכול למחוק את החובות שלו כמו לא היו רק בגלל שאין לו יכולת לפרוע את החובות הללו. מחיקת חובות הם חלק מהליך חדלות פרעון בו עובר החייב בדיקה חיצונית וניהול על ידי כונס נכסים. זאת במטרה למצות ככל האפשר את יכולת ההחזר שלו. כך ניתן להשיג שקט ולהגיע להסדר נושים שטורדים את מנוחתו של החייב ולא מאפשרים לו להתייצב ולבחון את התמונה הכלכלית בה הוא מצוי.

חישובים וקבלת החלטות לעניין מחיקת חובות

תמיד יבדוק כונס הנכסים את היכולות של החייב, את ההכנסות שלו ואת האפשרות שלו לייעד סכומי כסף גבוהים ככל שניתן עבור החזרי חובות. החזרים אלו יחולקו בין הנושים בצורה שתוחלט על ידי הממונה על התיק. זאת כדי לפרוע חובות בוערים ולמחוק חובות שניתן למחוק אותם. הליך חדלות פרעון או הליך פשיטת רגל יכולים לתת לחייב את הסיכוי לבסס את עצמו ולחתום את תקופת החובות.