ייפוי כוח מתמשך

מה ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך לאפוטרופוס?

כל אדם, בין אם מדובר בילד או בבגיר, יש לו אפוטרופוס. עד גיל מסוים אלה ההורים שלנו, לאחר מכן אלה אנחנו. אך יש מקרים בהם גם מעבר לגיל 18, יש מי שיכול לקבל עלינו אפוטרופסות או לפחות את האפשרות לקבל החלטות עבורנו.

ייפוי כוח מתמשך

קבלת החלטות

אחד הנושאים הרגישים ביותר בתחום של טיפול באנשים שאינם יכולים לקבל החלטות בעצמם, מתייחס לשאלה מי אמור לקבל החלטות עבורם ומטעם איזו זכות. לשם כך בדיוק נערך דיון על ייפוי כוח מתמשך. במאמר זה אנחנו נבין יותר לעומק מה זה בדיוק ומה ההבדל בין מושג זה לבין מושג אחר שמוכר בתחום, אפוטרופסות. על מנת לדעת מה ההבדל בין המושגים והמשמעויות שלהם, צריך להבין תחילה מה זה שני המושגים.

מה זה ייפוי כוח מתמשך?

מדובר במסמך שמעניק ייפוי כוח לאנשים מסוימים, בין אם הם נבחרו על ידי בגיר מעל גיל 18 ובין אם הם נבחרו על ידי משפחתו, על מנת לטפל בעניינו ולקבל עבורו החלטות. מצב כזה ידוע, למשל, כאשר מדובר באדם שאיננו יכול לקבל החלטות באופן קבוע או באופן זמני, בגין מצב פיזי, נפשי, מצב מנטאלי או מסיבות אחרות.

הרבה פעמים משפחות נוהגות לספק ייפוי כוח כזה, אם נניח מדובר בבן משפחה שמתמודד עם מחלה, נכות או מוגבלות מנטאלית שמקשה עליו לקבל החלטות לבד, וכן אם מדובר באדם מבוגר שאמור להיות בהוסטל או במקום דומה. כך מי שמטפל בו, יכול לקבל החלטות עבורו ואין צורך להטריד את המשפחה בכך.

מה זה אפוטרופוס?

זה מצב בו המשפחה היא זו שאחראית על אותו בגיר (מתחת לגיל 18 אז באופן טבעי ההורים שלו אחראים עליו, אלא אם בית המשפט קבע שאינם כשירים לכך), או להבדיל, מצב בו בית המשפט מחליט למנות לו אפוטרופוס אחר. הרבה פעמים זה קורה אם נניח מדובר באדם שאיננו יכול לטפל בו, איננו יכול להעניק ייפוי כוח מתמשך, אך גם אין מי שיכול לטפל בו מטעם המשפחה.

צריך לומר, בעוד שיפוי כוח מתמשך יתבצע דרך עורך דין, הרי שבמקרה של אפוטרופס, כל התהליך יתבצע דרך בית המשפט.