יפוי כח מתמשך

יפוי כח מתמשך, למה כל אחד צריך את זה?

יפוי כח מתמשך

לא כולם יודעים, אך ייפוי כוח מתמשך הוא בין האלמנטים החשובים ביותר שכדאי וחשוב להכיר. ובכן, ריכזנו בעבורכם מידע חיוני בנושא.

מהו יפוי כח מתמשך?

יפוי כח מתמשך הוא מסמך משפטי  לכל דבר. מסמך זה מאפשר לאדם בגיר לקבוע את ניהול ענייניו, על ידי בחירת האפוטרופוס המתאים לו, אשר יכול להיות בן משפחה או חבר קרוב. האפוטרופוס חייב לשמוע להנחיות הממונה על פי חוק, ולאשר את ההנחיות ולחתום באמצעות עורך דין.

למה ייפוי כח מתמשך חשוב?

יפוי כח מתמשך חשוב משום שיש את האפשרות לאדם לדאוג בחייו למותו, ולמצב שלא יוכל עוד לדאוג ולשלוט על חייו. באמצעות יפוי כח מתמשך אדם יכול לוודא כי גם לאחר מותו יקשיבו אליו .

מינוי אפוטרופוס

על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שנחקק ב1962, מאפשר מינוי אפוטרופוס על אדם בגיר, אשר מוגדר על פי החוק כאדם מגיל 18. ישנם שני מקרים, שעל פי החוק יש למנות אפוטרופוס על אדם בגיר, והם:

מקרה א: מדובר באדם בגיר, שאינו יכול לדאוג לענייניו בין לאורך זמן או רק לתקופה מסוימת, והוא צריך אדם שיוכל לדאוג לענייניו.

מקרה ב: מדובר בפסול דין, המוגדר על פי חוק כאדם החולה במחלת נפש או אדם בעל מוגבלות שכלית, שאינו יכול לדאוג לענייניו לבדו.

על פי החוק של 1962 לא הוזכר עניין האפוטרופסות באדם בריא, ואנשים בריאים שרצו למנות אפוטרופוס מתאים מטעמם לפני הגעתם למצב שלא בשליטתם, לא יכלו לבצע זאת.

במרץ 2016 הגיע בשורה חדשה לאנשים אלו על ידי תיקון החוק, הכשרות המשפטית ואפוטרופסות . תיקון מספר 18. בין השינויים החשובים והמבורכים שעשה חוק זה, ניתן למצוא את השינוי המרכזי והחשוב מכולם, שניתנת האפשרות למתן ייפוי כח מתמשך ולהנחיות של אדם לאפוטרופוס עוד בחייו. החוק מאפשר לאדם לקבוע עוד בחייו מי ינהל את רכושו, וכיצד יהיה הטיפול בענייניו האישיים, במצב שאינו כשיר. הוא גם יוכל להחליט איזה סוג טיפול רפואי  הוא מעוניין לקבל, ואלו סוג טיפול רפואי הוא יסרב. שינוי זה הינו מיוחד כי הוא מאפשר לאדם בריא לשלוט על חייו ולהביע את רצונותיו גם לאחר מותו.